Arayan Bulur :)

Mersin Yemişkumu

Mersin’in en güzel ve en iyi tatil beldelerinden biri olan Yemişkumu Ayaş’ta siz değerli tatilcilere hizmet vermektedir. Yemişkumu Erdemli’ye bağlı bir beldedir. Özellikle yaz tatili için Mersin’in en çok tercih edilen tatil merkezlerinin başında gelmektedir. Mersin merkeze olan uzaklığı yaklaşık olarak 60 km iken Erdemli’ye olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 20 km civarındadır. Mersin yemişkumu tatili için siz değerli tatilcilere ulaşım açısında aslında oldukça avantajlı bir durumdasınız. Hem kendi aracınızla hem de toplu taşıma araçları ile kolay bir şekilde Yemişkumu beldesine gelebilirsiniz.

mersin yemişkumu tatili
Yemişkumu, Ayaş Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Ayaş Elaiussa-Sebaste örenyeri M.Ö. 2. yüzyılın sonlarında kurulmuştur. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde iskân görmüştür. Sit alanı içerisinde nekropol, antik tiyatro, sarnıçlar, su kemerleri vs. yer almaktadır. İtalyan bir heyet tarafından 1995 yılında bilimsel kazı çalışmaları başlatılmıştır.

Yemişkumu pansiyonları gerek temizlik, gerek denize yakınlık olarak her sezon tatilcilerden büyük bir beğeni toplamaktadır. Ayrıca yemişkumu pansiyon fiyatları da sizlerin bütçesine uygun olacaktır. Ama özellikle haziran ayı gelmeden önce erken rezervasyon yaptırmanız konaklama yeri bulmanız için sizlere avantaj sağlayacaktır. Ayrıca erken rezervasyon sayesinde yemişkumu pansiyonları içerisinde en güzellerini daha sezon gelmeden önce seçip güzel ve kaliteli bir tatil geçirebilirsiniz.

Yemişkumu sadece denizi, doğası ile değil tarihi de tatilcilerin dikkatini çekmeyi başarmakta. Özellikle Bizanslılar, Osmanlılar ve Selçuklu devleti Yemişkumu beldesine hakim olan devletlerdendir. Tarihi olarak özellikle kale, kilise, sarnıç, mezarlar ve su kemerlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca Ayaş Merdivenlikuyu'da Roma Üniversitesi ve Vehbi Koç Vakfı tarafından finanse edilen kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi ile gezdikleri Antik tiyatro ve Agora'nın bir bölümünün restorasyonu yapılmıştır.Kazılarda Liman Hamamı ortaya çıkarılmıştır. Ayaş’ın nüfusu ise 5000 civarındadır. Tabii ki bu sayı yaz tatilinde yani sezon içerisinde 3-4 kat daha fazla oluyor. Özellikle son yıllarda yemişkumu pansiyonları kendilerini geliştirmiş ve Erdemli açısından harika bir tatil merkezi haline gelmiştir.

Yemişkumu ve Merdivenlikuyu mahalleleri eğlence ve alışveriş merkezleriyle dikkatleri çekmektedir. Yerli halkının büyük bir kısmı Ayaş Türkmenleri'dir. Ayaş,Yağda bucağının en eski bir aşiretidir. Kışla ve yaylalarının kurulduğu tarih belli değildir. Türkmenler, konar-göçer hayattan yerleşik hayata geçip çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşırlar. Kasabada halk geçimini tarımdan sağlamaktadır. Hayvancılık artık can çekişmektedir. Kışla ve yaylalarının kurulduğu tarih belli değildir. Yaz mevsimi geldiği zaman Akpınar(Pınarbaşı) ve Kuşluca yaylalarına çıkarlar. İçme suyu mevcut kasabada, sulama suyu vardır ,ama az da olsa yetmektedir. Siz de güzel ve harika bir yaz tatili için yemişkumu beldesini tercih edebilirsiniz.

Birbirinden güzel oteller, pansiyonlar, apartlar ve tatil köyleri sizleri bekliyor. Harika bir doğa, tertemiz bir deniz ve tarihi ile ayaş yemişkumu yaz tatiliniz için aslında biçilmiş kaftan diyebiliriz. Daha önceden burada tatil yapanlar düşüncelerini yorum formundan yazarsanız yemişkumu’na tatil için geleceklere bilgi vermiş olursunuz.

Şimdiden iyi tatiller.

0 yorum:

Yorum Gönderme